İnşaat Sektörünün Yeni Trendi Çevre Dostu Yapılar PREMO’da…

Doğaya daha yakın olma isteği inşaat sektörünü etkiledi. Ekolojik yapı fikri de dünya genelinde artan şekilde ilgi görüyor…

Prefabrik yapılar çevre dostu ve ekolojik felsefeye uygun, doğaya verilen zararı en aza indirmek için geliştirilen çözümlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda bu yapılar doğanın kaynaklarına zarar vermemek için en etkili sistemlerle donatılıyorlar.

Son yıllarda sürdürülebilir, ekolojik, yeşil, çevre dostu vb. gibi isimlerle karşımıza çıkan doğayla uyumlu yapılar,  tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de inşaat sektöründe önemli yer edindi.

Yeşil binaların çevre ve insan sağlığına katkıları bir yana, yarattıkları devasa ekonomi, yabana atılır cinsten değil. Türkiye inşaat sektörü de bu yeni trende kayıtsız kalmıyor. Binalar yanı sıra malzeme sektörü yeşil dönüşüme girdi.

Bu yapılar, çevresel etkileri düşük, sürdürülebilir yapı malzemelerinden oluşan, yapının bulunduğu doğaya özgü koşullara uygun, enerji verimli ve yenilenebilir kaynaklara yönelmiş, çevreci, ekonomik ve sağlıklı ekosisteme duyarlı yapılar olarak tarif edilebilir.

Dünya nüfusu her geçen gün daha da artmaktadır ve nüfus artışına bağlı olarak sahip olduğumuz doğal kaynaklar da çok hızlı bir şekilde tükenmeye devam etmektedir. Böyle problemli bir tabloda tüm dünya insanları olarak doğal kaynakların çok daha verimli bir şekilde kullanılmasına katkıda bulunmamız gerekmektedir.

Yeşil binaların çevre ve insan sağlığına katkıları yanı sıra, geleceğin inşaat teknolojileri olarak devasa ekonomi yaratmaktadır.

Eko-ev projesi aşağıdaki gereksinimlere dayanarak yaratılmıştır:

1 – Basit ve enerji verimli bina tasarımı oluşturma.
2 – Pasif iklimlendirme ve ısıtmanın düzenlenmesi.
3 – Çevre dostu yapı malzemelerinin kullanımı.
4 – Alternatif enerji kaynaklarının kullanımı.
5 – Tüm mühendislik sistemlerinin tam otomasyonu.

Your Comment:

Related Posts

09

Mar
Basın Bültenleri

PREMO ile Yeni Yaşam Tarzları Konusundaki Küresel Talebe Işık Tutuyoruz

“Yıllardır dünyanın pek çok yerinde yaşam alanından iş yerine, hastanelerden fabrikalara kadar birçok kullanım alanı sunan prefabrik yani modüler yapılar, Kovid -19 sürecinde sektörün başka bir yöne evrilmesine de neden oldu. Burada kişilerin bakış açılarının değişmesi de kilit rol oynuyor. Biz de buradan yola çıkarak hem sektörün hem de tüketicilerin bir platformda buluşmaları için kolları sıvadık. Hedefimiz […]

01

Mar
Basın Bültenleri

Pandemi Sürecinde Modüler Yapılara Artan Talep Fuar İhtiyacı Doğurdu

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (Kovid -19) salgını bir zamanlar “alternatif” olarak kabul edilen parçaların birleştirilmesiyle tamamlanan ve ihtiyaç halinde yeniden parçalara ayrılabilen  modüler yapılara olan ilgiyi arttırdı. Öyle ki bu yapılara sadece bir yılda talep yüzde 40 oranında artarken pazarın büyüklüğünün ise 2027 yılına kadar 106,22 milyar dolara ulaşması bekleniyor.  Koronavirüs (Kovid-19) insan sağlığı için[…]