Bu ay Röportajımızı Avrupa’da yayınlanan FENCING TIMES  ile gerçekleştirdik.

Bu ay Röportajımızı Avrupa’da yayınlanan FENCING TIMES  ile gerçekleştirdik.

Bu ay Röportajımızı Avrupa’da yayınlanan Fencing Times  ile gerçekleştirdik. Tureks Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Nergis ASLAN FENS23 için soruları yanıtladı.

 

  • FENS sizin için başarılı mıydı?

Öncelikle belirtmeliyim ki FENS Fuarı Türkiye için bir ilkti. Daha önce bir araya gelmemiş bir sektörü bir araya getirmek için yola çıktık.

Sektörün Türkiye ve çevre ülkelerde güçlü üretici ve alıcılarının olması, iş potansiyelinin yüksek olması gibi nedenlerle beklediğimizin üzerinde bir ilgi ile karşılandı.

Daha ilk duyuruları yapmamızın ardından hızlı bir şekilde talepler almaya başladık.

Bu taleplerin bir kısmı olumlu sonuçlanırken bir kısmı maalesef bize çok yakın tarihte Almanya’da aynı sektörde düzenlenen önemli bir fuar nedeniyle sonraki seneye ertelendi.

Ama ilk yılında sağlıklı tohumlar atarak önemli bir adım atmış olduk. Türkiye’de 2023 yılında ilk kez gerçekleşen FENS, ulusal ve uluslararası heyecan verici büyük iş birliktelikleri sağlayarak katılımcıları tarafından tam puan aldı. Sergilenen ürün grupları ile de ziyaretçisinin beğenisini kazandı.

 

Kaç katılımcı vardı? • Gelenler ziyaretçi sayısı ve kalitesinden memnun kaldılar mı?

Fuarın ziyaretçi davetlerini öncelikle tüm dünyadan alan koruma, tel, çit firmalarına, yani sektörün üretimini ve ticaretini yapanlara yönelik yaptık. Bunun yanı sıra sektörün iş yaptığı büyük proje yatırımcı ve uygulayıcılarına odaklandık.

FENS Fuarını ATRAX Fuarı ile eşzamanlı olarak düzenledik.  Uluslararası ATRAX fuarının geçen sene 10. yılıydı. Ziyaretçi ve katılımcı sayımızı birlikte veriyoruz.

Geçen fuarda 6330 yabancı ziyaretçi olmak üzere toplamda 62 ülkeden 22605 profesyonel ziyaretçi, 16 ülkeden 196 firma tarafından sergilenen ürün ve hizmetleri görmek, bağlantı kurmak ve iş fırsatlarını değerlendirmek için İstanbul’da buluştu.

Uzun süredir hazırlandığımız ve her ayrıntısını titizlikle planladığımız organizasyonumuz, yüksek ziyaretçi ilgisi ile hepimiz için başarıyla taçlandı. Fuardan hem katılımcılar hem de ziyaretçiler memnun ayrıldı.

 

  • Çok sayıda uluslararası ziyaretçi gördünüz mü? Ağırlıklı olarak hangi ülkelerden geliyorlar?

Katılımcı anketlerinde gördüğümüz kadarıyla bize yapılan en fazla teşekkür uluslararası ziyaretçi sayısının beklenenin üzerinde olması nedeniyleydi.

Dünyanın önemli ticaret noktalarından biri olan Asya ve Avrupa kıtasının birleşim noktası İstanbul’da gerçekleşen fuarlar özellikle son yıllarda ziyaretçi akınına uğruyor.

2024 fuarında yurt dışı ziyaretçisi sayısının da rekor düzeyde artması bekleniyor. Avrupa, Ortadoğu ve yakın ülkelerin yanı sıra Güney Amerika, Asya Pasifik ve Afrika ülkelerinden profesyonel alıcılarında artık Türkiye’yi tercih etmeye başladıkları görülüyor.

ATRAX ve FENS katılımcıları başta Rusya, İran, Irak, Azerbaycan, Gürcistan, Romanya, Saudi Arabistan, BAE, Cezayir, Balkan Ülkeleri, Doğu ve Batı Avrupa, Afrika ülkeleri olmak üzere 62 ülkeden gelen 6330 yabancı ziyaretçi ile buluştu.

 

 

  • Atrax ziyaretçileri nasıl tepki verdi? Gerçekten de beklediğiniz kadar çitlere ihtiyaçları var mı?

ATRAX ve FENS, Türkiye’den ve yurt dışından sektör profesyonellerinin yanı sıra park, bahçe, site ve rekreasyon projeleri, turizm tesisleri, endüstriyel tesisler, kamu ve askeri tesisler gibi geniş bir yelpazedeki yatırımcıların ihtiyaçlarına yani dev projelere hitap ettiği için birbirini tamamladı.

ATRAX ve FENS, sosyal yaşam alanları park ve rekreasyon sektörü yatırımlarına odaklı hedef kitlesi ile doku uyumu yakaladı. Bu uyum iş potansiyellerini katladı.

 

Bir sonraki fuar ne zaman olacak?

FENS 2024 yılında 11-13 Ocak tarihlerinde 2.kez sektörle buluşacak, gelecek yıldan itibaren iki yılda bir aynı dönemde yapılmaya devam edecek.

Gelecek yıl, rekor düzeyde yurt dışı ilgisi ve büyük iş bağlantıları ile sektöründe dünyadaki önemli fuarları arasında yerimizi almaya hazırlanıyoruz.

Bizimle birlikte olan ve olacak, bize değer katan tüm katılımcı, ziyaretçi ve destekçilerimize teşekkür ediyoruz.

11-13 Ocak 2024 tarihlerindeki bir sonraki fuarda görüşmek dileğiyle!

 

 

Your Comment:

Related Posts

06

Oca
Press release

Last Call for registering to the Vending World The biggest trade platform of the region dedicated perimeter protection, ranging from fences and gate systems, access and access barriers, to environement protection products and systems, drone detection and defence, FENS 23 – Area Protection, Landscape, Fence, Wire, Sports Facilities Construction and Equipment Exhibition, starts on January 12th. The […]

26

Eyl
Basın Bültenleri

Fuarcılıkta Rota Türkiye’ye çevrilirken, ATRAX- FENS iddialı bir fuara hazırlanıyor.

Türkiye’nin alternatif yeni tedarik zinciri arayışlarında öne çıkması fuarcılık sektörüne de ivme kazandırdı. İstanbul’da yapılan ihracat odaklı sektörlere yönelik fuarlar her zamankinden daha fazla ziyaretçi alıyor. Özellikle İstanbul fuarlarına yurtdışı ziyaretçi sayıları rekor derecede arttı.  Avrupa ve yakın ülkeler yanı sıra Güney Amerika, Asya Pasifik ve Afrika ülkelerinden de ziyaretçilerin artık Türkiye’yi tercih etmeye başladığı görülüyor. Tüm[…]